Sosyal Medya

Uzmanlar Vietnam Tarçını Hakkında Uyarıyor

Son günlerde ıspanaklar sebebiyle zehirlenme vakaları bir hayli artış gösterdi. Ispanakların arasına karışan bir bitki türünden dolayı yaşanan bu zehirlenmeler

Uzmanlar Vietnam Tarçını Hakkında Uyarıyor
 Son günlerde ıspanaklar sebebiyle zehirlenme vakaları bir hayli artış gösterdi. Ispanakların arasına karışan bir bitki türünden dolayı yaşanan bu zehirlenmeler vatandaşları korkuturken, uzmanlardan da açıklamalar peş peşe geliyor. Uzmanların gerek ıspanak gerekse diğer zararlı gıdalara yönelik açıklamaları dikkat çekerken, bir açıklama da Fitoterapi Uzmanı Ümit Aktaş tarafından gerçekleştirildi. Açık bir biçimde satışı yapılan ve halk arasında adı Vietnam tarçını olarak adlandırılan tarçın türüne dikkat edilmesi gerektiğinden bahseden Aktaş, tüketicilere bilinçli olmalarını önerdi. Maliyetlerinin diğer tarçın türleri ile kıyaslandığında daha düşük olmasından dolayı satıcılar tarafından rağbet gördüğünü belirten Aktaş, Vietnam tarçınının içerisinde kanı sulandıran ve karaciğer enzimlerini yükselten madde olarak bilinen kumarinin olduğunu ifade etti.

Tarçın Tıbbi Bir Bitki

Tıbbi bitkiler arasında tarçının da yer aldığını dile getiren Aktaş, tarçının iki farklı türü olduğunu ve bu türlerin Seylan ile Çin tarçını olarak adlandırıldığını söyledi. Tarçının fiyat konusunda maliyetinin yüksek olduğuna dem vuran Aktaş, 3 farklı ülkeden tarçın geldiğini, gelen tarçınların aynı olduğunu ancak gördükleri işlemlerin farklı olduğunu aktardı. Aktarlara denetleme gelmesi gerektiğinin altını çizen Aktaş, tüm vatandaşları uyararak açık bitki almamaları gerektiğini dile getirdi. Açıktan satılan tarçınlara güvenilmemesi gerektiğinden bahseden Aktaş, toz haline getirilen bütün baharatlarda karıştırma olduğunu ifade etti. Öte yandan uzmanların yaptığı açıklamalardan sonra tarçın konusunda da şüpheci davranmaya başlayan vatandaşlar, bu durumdan bir hayli şikayetçi. Uzmanlar ise vatandaşların kendi sağlıkları için tükettikleri ürünler konusunda seçici davranmaları gerektiklerini belirtiyor.