Sosyal Medya

Hamsi İhracatının Geliri Yüzleri Güldürüyor

Kış aylarının gözdesi olan balık sezonu geldi çattı. Soğuk havaların geç gelmesiyle birlikte balık fiyatlarında yüksek seyir devam ederken, balıkçılar bu senede

Hamsi İhracatının Geliri Yüzleri Güldürüyor
 Kış aylarının gözdesi olan balık sezonu geldi çattı. Soğuk havaların geç gelmesiyle birlikte balık fiyatlarında yüksek seyir devam ederken, balıkçılar bu seneden bir hayli umutlu. Öte yandan geride bırakılan Ekim ayı içerisinde elde edilen ihracat rakamları da yüzleri güldürüyor. Geçtiğimiz Ekim ayı içerisinde toplamda 13 ülkeye balık ihracatı gerçekleştirildi. Yapılan bu ihracat sonunda yüzleri güldüren bir gelir sağlandı. 390 bin kilogramı aşan ihracat sonucunda 1 milyon 890 bin dolardan fazla gelir elde edildi.

Hamsi İhracatının Büyük Çoğunluğu Fransa'ya Yapıldı

Söz konusu rakamın geçen sene elde edilen geliri aştığı bilinirken, en çok tüketilen balıklar arasında yer alan hamsinin ihracatının büyük çoğunluğunun Fransa'ya gerçekleştirildiği belirtiliyor. Hamsi ihracından sağlanan gelirler göz önüne alındığında Fransa ilk sırada bulunurken, Fransa'yı Belçika, Almanya, İspanya ve Kanada izliyor. Tüm bunların yanı sıra hamside av sezonu bolluk içerisinde geçerken, Kanada'ya geçtiğimiz sene herhangi bir hamsi ihracatı yapılmamıştı. Bu yıl bahsi geçen ülkeye gerçekleştirilen ihracat kapsamında 70 bin dolara yakın gelir sağlandı. Ayrıca Hollanda, İsveç, Avusturya, Yunanistan gibi ülkelere 2018 senesinde ihracat yapılırken, bu yıl ise herhangi bir ihracat gerçekleştirilmedi. Av sezonu devam ederken, gelen ihracat rakamlarının geçtiğimiz seneden fazla olması önümüzdeki aylar içinde umut ışığı doğurdu.